۱۳۹۲ اسفند ۷, چهارشنبه

بدنی که مال خودت نیست

در جریان مصاحبه‌ها بخشی از صحبت‌ به تجربه برخورد با دکترهای متخصص زنان کشیده شد. اینکه چقدر برای دخترهای جوانی که ازدواج نکرده‌اند و رابطه جنسی دارند سخت است که موقع معاینه به سوال پزشک‌شان که می‌پرسد «آیا ازدواج کردی؟» جواب بدهند. بعضی ها خاطره بدی از برخورد بد و توهین آمیز پزشک داشتند. بعضی‌ها هم گفتند که معمولا در پاسخ به این سوال دروغ می‌گویند.

در حین انجام کار میدانی‌ام با تعدادی ماما و یک متخصص زنان هم مصاحبه کردم. وقتی ازشان پرسیدم که چرا این سوال را می‌پرسند متعجب جواب می‌دادند که: « این قانونه، چون اگر معاینه کنیم و در حین معاینه پرده دختر پاره بشه یا بعد دختر ادعا بکنه که پرده‌اش در حین معاینه ما پاره شده برامون مشکل درست میشه». من هم می‌گفتم که خب چرا این سوال را طور دیگری نمی‌پرسید. برای‌شان قابل درک نبود که «ازدواج کردی؟» چه معانی منفی و برچسب‌های اجتماعی را با خودش بهمراه دارد و می‌تواند برای دخترانی که باکره نیستند و ازدواج نکرده‌اند استرس‌زا باشد. برای ماماها عجیب بود که چرا این سوال انقدر برای من مساله شده است. چند وقت پیش برای مشکل معده رفته بودم پیش دکتری در لندن. همانطور که روی تخت معیانه دراز کشیده بودم پرسید Are you sexually active?

ولی این سوال را در ایران از کسی نمی‌پرسند. یکی از ماماها به من گفت که اگر طوری سوال کنیم که انگار مریض رابطه جنسی خارج از ازدواج دارد ممکن است باعث ناراحتی شود.

این سوال تنها به رابطه با پزشک خلاصه نمی‌شود. یادم است چند سال پیش با دوستم رفتیم به سالن اپیلاسیونی در غرب تهران. سالن با پنل‌هایی به اتاق‌های مجزا تقسیم شده بود و در هر اتاق یک نفر بود که تمام بدنت را اپیلاسیون می‌کرد. قبل از آنکه نوبت من بشود دوستم در گوشم گفت «اگه ازت پرسید که ازدواج کردی بگو آره، نامزد دارم، من هم همین رو گفتم». آن خانم هم قبل از اینکه کارش را شروع کند عین همین سوال را پرسید و من هم همین جواب را به دروغ بهش دادم. به نظر من در آن شرایط معنی این سوال را نمی‌توان در حد خوش و بش‌های معمولی دانست. معنای‌اش برای ما این بود که یک دختر در صورتی اپیلاسیون کامل می‌خواهد که رابطه جنسی داشته باشد. فرار از نگاه قضاوت‌گر او و دیگران باعث شد که ما به جای آنکه راستش را بگوییم آن جواب از پیش آماده را بدهیم.

همین پارسال در پلاژ شنا مخصوص زنان در جزیره کیش وقتی از خانمی که مسئول فروش غرفه محصولات بهداشتی بود در مورد قیمت تامپون سوال کردم او به جای جواب ازمن پرسید که «ازدواج کردی؟». شاید البته قصدش این بود که به من هشدار بدهد که تا قبل از ازدواج از تامپون استفاده نکنم چون در آن صورت باکرگی‌ام را از دست می‌دهم.

الان می‌توانم همه این تجربه‌ها را در کنار هم بگذارم. «ازدواج کردی یا نه؟» تنها یک سوال مودبانه نیست یک واقعیت اجتماعی و فرهنگی است که نشان می‌دهد چطور رابطه جنسی تنها در چهارچوب ازدواج معنا و مشروعیت پیدا می‌کند. اینکه چطور بدن از حوزه خصوصی فرد خارج می‌شود و تحت اختیار و قضاوت جمع قرار می‌گیرد. مهم‌تر از همه اینکه چطوررابطه جنسی زنان در معرض کنترل اجتماعی قرار می‌گیرد و آنها را مجبور می‌کند که دروغ بگویند.

۱ نظر:

  1. سلام
    از پیدا کردن وبلاگ شما خیلی خوشحال شدم .
    اگر ممکن است ایمیل یا هر راه ارتباطی که خودتان صلاح می دانید در اختیار بنده قرار دهید . به کمک شما احتیاج دارم

    پاسخحذف