۱۳۹۲ آذر ۱۱, دوشنبه


تا حالا چندین بار خواسته‌ام این پست را بنویسم؛ اولین باری که فیلم را حدود یک‌سال پیش دیدم و بعد همین تابستان گذشته و در حین بحث و احتمالات حمله به سوریه. اولین فیلمی که از نادین لبکی دیدم فیلم کارامل بود که به زندگی روزمره و مسائل و مشکلات پنج زن لبنانی می‌پرداخت که در آرایشگاهی مشغول به کار بودند. بعد از دیدن کارامل، نادین لبکی شد یکی از محبوب‌ترین زنان کارگردان من که هم خوب فیلم می‌سازد و خوب بازی می‌کند و هم خیلی جذاب است. 

فیلم «حالا کجا برویم؟» که موضوع این پست است تصویرگر نتایج مصیبت‌بار جنگ‌ میان مسیحیان و مسلمانان در روستای کوچکی در جایی در لبنان است. این بار لبکی به تاثیر جنگ بر زندگی زنان پرداخته است و بر نقش فعالی که این زنان در حفظ صلح بازی می‌کنند. برخلاف موضوع آن، فیلم پر از صحنه‌ها و اتفاقات خنده دار است.

به نظر من مردان ذاتاً موجوداتی خشن و جنگ طلب نیستند همانطور که زنان را نمی‌توان ذاتاً موجوداتی صلح طلب و ضد جنگ دانست. همچنین تجربه و نوع نگاه نسبت به جنگ را در مورد مردان و زنان  نباید امری کلی تلقی کرد. در این میان طیف‌هایی از مردانگی‌ها و زنانگی‌ها وجود دارد که هر کدام تجربه و نوع نگاه متفاوتی نسبت به جنگ و کشتار دارند. دلایل جنگ هم در شکل دادن به این نوع نگاه بی تاثیر نیست. جنگیدن برای هر ایدئولوژی می‌تواند برای تعدادی از زنان و مردان وظیفه و امری مقدس تلقی شود. اما با این حال به دلیل موقعیت اجتماعی متفاوتی که زنان در جامعه دارند و وظیفه‌ای که در چنین زمان‌هایی از سوی جامعه بر عهده‌شان گذاشته می‌شود بیشتر نقش شان محدود می‌شود به پشت جبهه و تجربه‌شان خلاصه می‌شود در همسری و مادری و عزاداری برای عزیزان از دست رفته. شاید برای همین است که همواره زنان  به شکل کلیشه‌ای طرفدار صلح نشان  داده شده‌اند.

تصویری که لبکی از زنان فیلم‌اش نشان می‌دهد تفاوت چندانی با این کلیشه ندارد. منتها آنها را موجودات منفعل سیاه پوشی نمی‌داند بلکه زنانی می‌بیند که فعالانه و به شکل جمعی سعی می‌کنند تا ذهن مردان را از جنگی که در جریان است منحرف کنند. فیلم بیانگر کلافگی زنان است از جنگ و کشتار، از عزاداری، از هر وظیفه‌ و نقشی که جنگ بر عهده‌شان می‌گذارد و از دین که علت اصلی این تنش است. یکی از نکات متفاوت و درخشان فیلم لبکی این است که نشان می‌دهد چطور در لبنان تجربه درگیری روزمر با جنگ بر نگاه زنان نسبت به دین و نقش دین در زندگی‌شان تاثیر می‌گذارد. جنگی که معنای دین و دینداری را تغییر می‌دهد.

در کل دیدن فیلم به شدت توصیه می‌شود. 
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر