۱۳۹۲ آذر ۱, جمعه

چه تفاوتی وجود دارد؟

دیروز به سخنرانی‌ای در مورد قوانین و وضعیت سقط جنین در اسرائيل رفتم. در بخش پرسش و پاسخ بحثی در گرفت در مورد این که چه تفاوتی میان بریدن آلت تناسلی زنان (FGM) و ختنه مردان وجود دارد. سخنران جلسه می‌پرسید که چرا در انگلستان ختنه زنان غیرقانونی است در حالیکه نظام بهداشتی انگلستان (NHS) این کار را به راحتی و مجانی برای پسران انجام می‌دهد. او اشاره کرد که تصور عموم بر این است که دختران در شرایط غیربهداشتی و تهاجمی ختنه می‌شوند در حالیکه این اتفاق برای پسران در مراکز بهداشتی و تحت نظر متخصص می‌افتد. بعد خودش مثال آورد که «برادر من در اتاق پذیرایی خانه‌مان ختنه شد» و در مصر که بیشترین درصد ختنه زنان هنوز در آنجا اتفاق می‌افتد دختران عموما در مراکز بهداشتی عمل می‌شوند. در حین بریدن آلت تناسلی زنان بخش بیشتری از اندام جنسی زنان از بین می‌رود که در مقابل برداشتن بخشی از پوست آلت تناسلی مرد چندان به نظر نمی‌آید. هرچند به عقیده او همین بخش ناچیز نیز در واقع یکی از حساس‌ترین نقاط تحریک پذیر erogenous بدن مرد است.

خوبی پرداختن و بحث کردن در مورد موضوعی مثل ختنه مردان در این است که مرزهای «طبیعی/غیر طبیعی» و «هنجار/ناهنجار» که پیش فرض گرفته‌ایم را کمی غلغلک می‌دهد. این که چرا ختنه مردان را «طبیعی» و «هنجار» می‌دانیم؟ چرا وقتی فرزند پسری متولد می‌شود اولین سوال خانواده و اطرافیان از پدر و مادر این است که «کی می‌خواهید ختنه‌اش کنید؟» آیا این حق کودک است که در مورد بدن‌اش تصمیم بگیرد یا حق پدر و مادر؟ (مرتبط: + +) برای پسران مسلمان و یهودی زاده این اولین جایی است که هویت دینی‌شان با بندشان نشانه گذاری می‌شود. چطور دین خصوصی‌ترین عضو بدن را تبدیل به موضوعی عمومی می‌کند و در نهایت آن را به اسم اسلام یا یهودیت دستکاری می‌کند؟

پ.ن:‌ من وارد بحث‌ در مورد جنبه‌های بهداشتی ختنه برای مردان نشدم (البته اگر علوم و به خصوص علم پزشکی را بدون جهت گیری بدانیم). قبول دارم که اطلاعاتم در مورد ریشه‌های دینی این سنت هم محدود است. قصدم صرفا طرح مساله بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر