۱۳۸۹ بهمن ۱۴, پنجشنبه

شیرین عبادی و نقش زنان در برقراری صلح در خاورمیانه

شیرین عبادی دیروز آمده بود سوآس تا در مورد نقش زنان در برقراری صلح در خاورمیانه صحبت کند. آنقدر جمعیت آمده بود که سالن اصلی نیم ساعت پیش از شروع برنامه پرشد. جمعیت زیادی که من هم جزوشان بودم پشت درهای سالن ایستاده بودند به این امید که شاید بتوانند داخل شوند. مسئولان سالن فریاد می زدند که هیچ جای خالی در سالن نیست. بگذریم از اینکه پله ها و طبقه بالا تا در خروج ساختمان ملت کیپ تا کیپ منتظر ایستاده بودند. بالاخره بعد از نیم ساعت اعلام کردند که برنامه در یکی از کلاس ها پخش مستقیم می شود و با آنکه جایی برای نشستن پیدا کردم بقیه جمعیت روی زمین نشستند و عده زیادی هم ایستاده بودند. برنامه با حدود بیست دقیقه تاخیر شروع شد . بارونس کندی که رئیس سوآس است شیرین عبادی را معرفی و به پشت تیریبون دعوت کرد. او که خود وکیل پایه یک است و نماینده مجلس اعیان، از سابقه کاری شیرین عبادی گفت و اینکه او همیشه برایش قهرمان بوده است.

شرین عبادی سه دلیل را علت اصلی ناآرامی در منطقه دانست: اول مناقشه میان فلسطین و اسرائیل، دوم دخالت کشورها و دولت های خارجی در منطقه مثل حمله آمریکا به عراق و سوم نبود دموکراسی. در مورد عامل اول خیلی وارد جزئیات نشد تنها گفت که زنان از هردوطرف کمپین های مشترک و گروههایی را تشکیل داده اند در جهت برقراری صلح و گفت یکی از دلایل اصلی که مذاکرات صلح مثل اسلو به نتایج مطلوب نرسیده اند به دلیل عدم حضور گروههای فمنیستی و گروههای فعال زنان در این مذاکرات بوده است.
در مورد عامل دوم هم موقعیت کنونی عراق را مثال زد و اینکه چطور زنان با تشکیل گروههایی به سایر مردم خدمات می دهند و با آثار جنگ و ناآرامی مبارزه می کنند. به طور خاص علت دخالت کشورهای خارجی را منتج از عامل سوم و نبود دموکراسی در کشورهای منطقه دانست.
شیرین عبادی گفت که دموکراسی و حقوق زنان دو کفه یک ترازو اند. زنان خواهان حقوق برابر پیشگامان اصلی دموکراسی اند. دموکراسی در ایران بواسطه زنان برقرارخواهد شد و این دور نیست (این را با صدایی بلند و محکم گفت، با تکان دادن دست راست اش به نشانه تاکید). گفت که به لحاظ تاریخی جنبش زنان در ایران قدیمی ترین درخاورمیانه است و زنان ایرانی از انقلاب مشروطه برای دستیابی به حقوق شان درحال مبارزه اند. گفت که در ایران میان قوانین مربوط به زنان و سطح بالای فرهنگی آنها تضادی وجود دارد که بواسطه سطح تحصیلات بالا وحضورزنان درموقعیت های شغلی ممتاز بوجود آمده است. مثال زد که بر اساس قانونی که در آن زن برای خروج از کشور و دریافت پاسپورت باید اجازه کتبی همسر داشته باشد وزیر بهداشت کابینه احمدی نژاد هم که یک خانم است برای حضور در کنفرانس ها و نشست های بین المللی محتاج اجازه شوهرش خواهد بود.
او همچنین گفت که «حسنی مبارک رفتنی است، من شک ندارم». گفت که جمهوری اسلامی می گوید علت اتفاقات کنونی در تونس و مصر در نتیجه صدور انقلاب است، جنبش سبز می گوید که در نتیجه اعتراضات پس از انتخابات ایران است اما به نظر من تنها به دلیل تکنولوژی است. تکنولوژی که مردم را بهم وصل کرده و هر خبر و نظری به سرعت پخش می شود.
شیرین عبادی حرف های دیگری هم زد، در بخش پرسش و پاسخ ها هم بحث های جالبی شد که فکر کنم ویدئوهایش را بعداً بتوان تماشا کرد.

به نظر من شیرین عبادی با شخصیت کاریزماتیک وتاثیرگذارش نماد متمایزی است از زنان منطقه ای که همیشه در نگاه غربی ها چون قربانیانی منفعل تصویر شده اند. شاید او را نتوان صدای تمامی زنان ایرانی دانست اما او بی شک صدایی محکم و مقتدر از عدالت خواهی است. برای من و شاید بسیاری دیگر او الگویی است برای مبارزه و امید به آینده.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر